کاهش وزن این روزها اهمیت زیادی پیدا کرده است و ازآنجا که آجیل بسیار سالم است، می تواند یکی از راهکارهای مفید برای کاهش وزن باشد زیرا آنها پر از مواد مغذی و آنتی اکسیدان هستند.

در واقع ، آنها به طیف گسترده ای از مزایای سلامتی مرتبطند، ازجمله محافظت در برابر بیماری های قلبی عروقی و دیابت.

آنها همچنین از نظر چربی و کالری زیاد هستند که باعث می شود بسیاری از افراد از ترس اینکه چاق شوند از آجیل خودداری کنند.

در این مقاله شواهد به دست آمده برای تعیین اینکه آیا آجیل ها کاهش وزن دارند یا چاق کننده هستند یا خیر را بطور مختصر توضیح می دهیم:

این امر به این دلیل است که بخش اعظمی از آجیل ها چربی است ، که منبع انرژی متمرکز است. یک گرم چربی حاوی ۹ کالری است ، در حالی که یک گرم کربوهیدرات یا پروتئین فقط حاوی ۴ کالری است.

آجیل ها حاوی بیشتر چربی اشباع نشده هستند. این نوع چربی با محافظت در برابر بسیاری از بیماری های مختلف مانند بیماری قلبی همراه است

کالری و چربی موجود در هر وعده (۲۸ گرم) برخی از آجیل های خوراکی معمولی در زیر نشان داده شده است:

  • گردو: ۱۸۳ کالری و ۱۸ گرم چربی
  • آجیل برزیل: ۱۸۴ کالری و ۱۹ گرم چربی
  • بادام: ۱۶۱ کالری و ۱۴ گرم چربی
  • پسته: ۱۵۶ کالری و ۱۲ گرم چربی
  • بادام زمینی: ۱۵۵ کالری و ۱۲ گرم چربی

آجیل ها ازآنجا که دارای چربی و کالری زیاد هستند، بسیاری افراد تصور می کنند اضافه کردن آجیل به رژیم غذایی آنها منجر به افزایش وزن می شود.

چندین مطالعه نشان داده اند که خوردن منظم آجیل با افزایش وزن همراه نیست و حتی ممکن است از بروز آن جلوگیری کند

به عنوان مثال ، در یک مطالعه رژیمهای غذایی ۸،۸۶۵ مرد و زن بالای ۲۸ ماه بررسی شد، مشخص شد کسانی که هفته ای دو یا چند قسمت آجیل می خورند ، در مقایسه با کسانی که هرگز یا به ندرت آنها را نخورده اند ، ۳۱٪ خطر افزایش وزن دارند.

یک بررسی دیگر روی ۳۶ نفر نشان داد که مصرف مرتب آجیل با شاخص توده بدنی (BMI) یا همان اندازه کمر در ارتباط نیست.

خلاصه:

آجیل ها از نظر کالری زیاد از نظر چربی زیاد ، منبع غلیظ انرژی هستند. حتی بخش های کمی از آن چربی و کالری بالایی دارند. مطالعات نشان داده اند که خوردن آجیل به طور منظم باعث افزایش وزن نمی شود. صرف نظر از این که افراد رژیم غذایی دقیقی را دنبال می کنند. در بعضی موارد از افزایش وزن محافظت می کنند و حتی باعث کاهش وزن می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *